Isolasjonsrevolusjon til sjøs
En ny generasjon isolasjon i skips- og offshorenæringen skaper både større sikkerhet til sjøs og gir betydelig vektreduksjon om bord. Samtidig gir dette isolasjonsmaterialet økt energieffektivitet og reduserer CO2-utslippene. Det nye isolasjonsproduktet er både lettere i vekt og kan pakkes mer kompakt enn før, noe som fører til mindre transportutgifter og mindre behov for lagerplass.
(Oslo, 9. november 2011)
– Dette er blitt et meget etterspurt materiale både om bord på skip og i offshoreinstallasjoner, sier Lars Fillip Kolbu, markedssjef for Teknisk Isolasjon/Marine i GLAVA®.
– Verdens største flytende rigger, bygget på norske verft, og en lang rekke andre offshoreinstallasjoner og skip, har tatt i bruk denne isolasjonstypen.
Allerede i 1992 startet Saint-Gobain Isover et omfattende forsknings- og utviklingsarbeid med sikte på å forbedre egenskapene til glassull ved høy temperatur, men ønsket samtidig å beholde alle de gode egenskapene som glassull innehar. Resultatet er ULTIMATE, en produktserie med svært gode isolasjonsverdier, både som varme-, brann- og støyisolering. Produktene er klassifisert som ubrennbare, og anvendes nå stadig oftere som brannisolering av skott, dekk og flytende gulv. Produktenes støyisolerende egenskaper blir også stadig oftere trukket frem.
– Vi forventer at alle nye installasjoner på sokkelen vil ta i bruk dette nye isolasjonsproduktet, som også enkelt kan bøyes rundt stivere, sier Lars Fillip Kolbu.
– Med de nye oljefunnene i Nordsjøen, ser det ut til at oljealderen har fått et nytt liv i denne regionen, og vi forventer stor etterspørsel etter ULTIMATE-produkter i årene fremover. Etter hvert som oljevirksomheten gradvis går nordover til kaldere farvann, vil behovet for mer avanserte isolasjonsprodukter bli enda større, sier Kolbu.
For mer informasjon, vennligst kontakt:
Lars Fillip Kolbu, GLAVA®
Mobile +47 905 90 550
lars.fillip.kolbu@glava.no
Mer informasjon om ULTIMATE finner du også på www.glava.no/brannisolering/ultimate/
Om GLAVA®
GLAVA AS produserer miljøvennlig glassull ved sine to fabrikker i Askim og Stjørdal. Glavagruppen er Norges ledende produsent og totalleverandør av isolasjon og tilhørende produkter. Glavagruppen har rundt 400 ansatte, og omsatte i 2010 for cirka 1.350 millioner kroner.
