Omvendte tak / duotak
Omvendte tak og duotak er ideelle løsninger der taket skal brukes til takterrasser, parkeringsareale e.l. I mange områder er det dårlig med friområder og med slike løsninger får man en gylden mulighet til å bruke taket som et rekreasjonssted. Disse takløsningene er derfor i sterk vekst.
I et omvendt tak ligger membranen (tettesjiktet) under isolasjonen, ned på bærende underlag, som regel av betong. Isolasjonen vil i denne løsningen ligge i et fuktig miljø, og det er derfor viktig å bruke isolasjon med lavt fuktopptak.
Vi anbefaler STYROFOAM™ XPS i ulike kvaliteter, avhengig av hvilke belastninger taket skal utsettes for. I et duo tak, som det vi ser på tegningen, er det isolasjon både over og under tettesjiktet. Det er vanlig å bruke Isolitt EPS i ønsket kvalitet, ofte skråskåret, under tettesjiktet og STYROFOAM™ XPS over tetteskiktet som i et omvendt tak.
For å lese mer om omvende tak/doutak last ned brosjyren:
Omvendte tak (PDF)
