close-pop-up.svg

Etterisolering av yttervegg

Jo eldre huset ditt er, desto mer vil du hente på å etterisolere ytterveggene.

Har du en trekkfull bolig, og ønsker deg varme og lune oppholdsrom? Da kan etterisolering av yttervegger være en god løsning.

Hvis du i dag fyrer mye for å holde 20 grader inne, så kan du fyre mindre for å få 22 grader med etterisolerte vegger. Jo eldre huset ditt er, desto mer vil du hente på å etterisolere ytterveggene. 

Hvordan etterisolere ytterveggen? 
Når du skal skifte utvendig kledning på huset bør du planlegge å etterisolere samtidig. Etterisolering kan gjøres både utenfra og innenfra. Bygningsteknisk er det en god løsning å isolere utenfra, også fordi det er lettere å gjøre jobben samtidig som huset fortsatt er beboelig. Husk vindsperre. Det er ikke isolasjonen i seg selv som isolerer, men den stillestående luften som oppstår inne i isolasjonen. Det er den viktige årsaken til at vi bruker vindsperre. 

Et godt tips er å skifte eldre vinduer og dører når du først skifter kledning. Det sparer mye arbeid, og gir boligen økt komfort og bedre energieffektivitet med vinduer etter dagens krav. Tett rundt vinduer og dører med Glava Dyttestrimmel.

Særlig for hus fra før 70-tallet er det mye å hente på å etterisolere når kledningen først skal skiftes, og med Glava Isolasjons nye fasadeløsninger er det blitt enda enklere og rimeligere å gjøre eldre hus mer energieffektive.

Til etterisolering av yttervegg anbefaler vi følgende fasadesystemer:

  • Glava Veggplate 31: Egne veggplater for fasade, som festes tett-i-tett over hele ytterveggen. Disse minimerer også kuldebroer.
  • Glava Pluss System: Stendere som er laget av stuket glassull med pålimt treverk. Systemet gir kontinuerlig isolasjon utvendig, med en betydelig reduksjon av kuldebroer.

Fasadesystemene Glava Pluss System og Glava Veggplate 31 reduserer kuldebroer til et minimum, og kan gi en slankere konstruksjon enn ved normal utforing med treverk. Fasadesystemene er godt egnet for både nybygg og rehabilitering, og finnes i tykkelser fra 5 til 30 centimeter.

 

Slipper aldri taket

På Notholmen i Ålesund skulle et stort tak både være lett å isolere og solid nok for solceller og sunnmørsvær. Valget falt på nyvinningen Glava Robust.

Løsninger for kompakte tak

Her finner du eksempler på ulike løsninger for kompakte tak. Se hvordan takene kan bygges opp med forskjellige materialer og konstruksjoner, og bruk eksemplene som utgangspunkt for ditt prosjekt.

Skal du bytte kledning eller tak?

Da kan det være smart å vurdere etterisolering samtidig